Akcja-reakcja! w Jaśkowicach

W dniu 12 kwietnia o godzinie 17:00 odbyło się spotkanie z mieszkańcami Jaśkowic i okolic oraz wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi w ramach akcji kierowanej do seniorów (ale naszym zdaniem nie tylko) pt. „Akcja-reakcja! Pierwsza pomoc przedmedyczna”. Było to spotkanie w ramach całego cyklu wydarzeń „Senior w Centrum” realizowanego przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Spotkanie prowadziła Pani Karolina Kozanecka – Z-ca Dyrektora ds. Organizacji Imprez, która nie tylko doskonale wprowadziła nas w tematykę spotkania, ale również zachęcała do wzięcia udziału w nowym i fajnym projekcie Paszport Udziałowca Kultury, o którym można więcej przeczytać tutaj. Dzięki takiemu paszportowi branie udziału w wydarzeniach tego typu jeszcze bardziej się opłaca.

Uczestnicy wczorajszego spotkania dzięki omówieniu i demonstracji przez ratownika medycznego jak możemy się przyczynić do uratowania komuś życia, mogli sami poćwiczyć na fantomach sposoby reanimacji, które różnią się w zależności kogo ratujemy. Jest to bardzo ważne, gdyż inaczej reanimujemy osoby dorosłe, a zupełnie inaczej małe dzieci.

Pokazane zostało również urządzenie AED, które dopiero zaczyna się pojawiać w różnych miejscach w Polsce (u nas w Skawinie są 3 takie urządzenia) – jednak dzięki połączeniu akcji reanimacyjnej oraz AED szanse na przeżycie poszkodowanej osoby mogą wzrosnąć nawet do 70%. Pan Rafał poinstruował krok po kroku jak AED używać.